10 ingrediencií, ktoré môžu nahradiť múku v pečive

10 ingrediencií, ktoré môžu nahradiť múku v pečive

Nahraďte múku v pečive 10 ingredienciami

Máte neznášanlivosť na lepok alebo hľadáte výživnejšie (a chutnejšie) alternatívy bielej múky do zákuskov a teplých jedál? Potom si pozrite tento zoznam 10 ingrediencií, ktoré môžu čiastočne alebo úplne nahradiť klasickú pšeničnú múku. Škrob, ovsené otruby, roztlačený cícer a ďalšie.

1. Škrob

Prvou náhradou, ktorú poznajú všetky gazdinky, je škrob (kukuričný alebo zemiakový). Hoci 100g škrobu obsahuje približne rovnaký počet kalórií ako 100g bielej múky, jeho hlavnou výhodou je, že ho môžete skonzumovať menej. Takže dve polievkové lyžice bielej múky sa rovnajú jednej polievkovej lyžici škrobu. Napríklad chcete upiecť koláč. Potom nahraďte 1/4 alebo dokonca 1/3 požadovaného množstva múky v recepte škrobom. Použite tento tip na všetky jedlá: pečivo, sušienky a dokonca aj prílohy. Ak si strážite váhu, vedzte, že škroby (na rozdiel od bielej múky) pomáhajú znižovať hlad a zlepšujú činnosť čriev.

2. Strukoviny

Varený cícer, fazuľa alebo šošovica môžu nahradiť múku v nesladených a dokonca aj sladkých receptoch. Napríklad s tortami alebo tortami je konečný výsledok nadýchanejší a výdatnejší. Dužina avokáda je tiež dobrou náhradou múky. Existuje veľa receptov na čokoládové sušienky bez múky s avokádom.

3. Zemiaková kaša

Zemiaková kaša alebo strúhané zemiaky môžu byť tiež dobrou náhradou múky vo vašich receptoch. Obsahujú aj škrob, ktorý pri pôsobení vlhka a tepla napučiava. Ak sa rozhodnete urobiť tento nezvyčajný twist, buďte opatrní a pred pridaním ostatných ingrediencií počkajte, kým zemiaková kaša vychladne.

4. Orechová múka

Ak chcete nahradiť múku a dodať vašim sladkým receptom viac chuti, môžete použiť orechovú múku. Vyrába sa z lúpaných orechov (mandle, lieskové orechy, vlašské orechy) rozomletých na jemný prášok. Hoci má vysoký obsah kalórií (napr. má 602 kalórií na 100 g), je zdravší a výživnejší, pretože je bohatý na antioxidanty, stopové prvky, vitamíny a polynenasýtené mastné kyseliny. Pri varení jednoducho nahraďte polovičné množstvo múky rovnakým množstvom orechovej múky.

5. Quinoa, pohánka alebo proso

Quinoa, pohánka a proso sú bohaté na živiny: vlákninu, minerálne soli a esenciálne aminokyseliny, vďaka čomu sú nevyhnutné pre zdravú výživu. Bielu múku môžete nahradiť aj v muffinoch, sušienkach, palacinkách a koláčoch. Nahraďte požadované množstvo múky rovnakým množstvom mletej alebo uvarenej, pohánkovej alebo prosa a okrem výhod získate jedlo s jemnou chuťou.

6. Ovsené alebo pšeničné otruby

Ovsené a pšeničné otruby, ktoré sú veľmi obľúbené ako prostriedok na chudnutie, sa dajú použiť aj ako náhrada múky pri varení. Otruby sú vonkajší obal ovsených a pšeničných zŕn, takže sú pevnejšie, ale menej kalorické. Ovsené alebo pšeničné otruby majú tiež vysoký obsah rozpustnej vlákniny a pektínu, ktoré uľahčujú pohyb vášho čreva. Ak sa snažíte schudnúť alebo sa len starať o svoju postavu, nahraďte múku rovnakým množstvom ovsených alebo pšeničných otrúb.

7. Krupica

Krupica je ďalšou populárnou alternatívou, ktorá môže nahradiť múku v mnohých receptoch. Pred varením jednoducho nechajte krupicu napučať (zalejte mliekom alebo vodou), pričom v recepte nahraďte rovnaké množstvo bielej múky.

8. Sušienky

Sušienky môžete nasekať nadrobno a zakomponovať do nesladených alebo sladkých receptov, čím získajú väčšiu chuť. Máte chuť na lahodný alebo sladký muffin? Na tento účel použite jemne mleté sušienky, ktoré úplne nahradia požadované množstvo múky. A keďže sušienky už obsahujú maslo a cukor, môžete ušetriť aj na týchto prísadách.

9. Ovsené vločky

Múku môžu úspešne nahradiť aj mleté ovsené vločky. Majú viac kalórií ako otruby, ale sú oveľa zaujímavejšie z nutričného a zdravotného hľadiska. Neplatia pre ne žiadne kulinárske obmedzenia, preto nimi úplne nahraďte múku v nesladených či sladkých kulinárskych jedlách.

10. Obilná múka

Obilná múka je poslednou (nie však najlacnejšou) alternatívou náhrady bielej múky. Gaštanová, kokosová, ryžová, pohánková, cícerová múka a mnohé ďalšie majú vysoký obsah vlákniny a niektoré sú dokonca bezlepkové. Ak ich zakomponujete do svojich receptov, budete mať chutné, výživné a energetickejšie jedlo. Pri pečení si všimnite, že kukuričná múka je hutnejšia. Odporúčané množstvo bielej múky teda znížte na polovicu, aby ste predišli prepečeniu koláča alebo naopak nedopečeniu.