12 najhorších ľudských návykov

Zlé návyky bránia človeku realizovať sa ako osobnosť. Väčšina týchto návykov negatívne ovplyvňuje buď samotného človeka, alebo jeho okolie. V každom prípade sa musíte snažiť s týmto problémom čo najrýchlejšie a čo najlepšie vysporiadať, aby v budúcnosti negatívne neovplyvnil vás ani ostatných ľudí vo vašom okolí. Tu sa dozviete o najhorších návykoch a závislostiach.

Nie. 12 Nenormatívna slovná zásoba
Pre niekoho možno obscénna slovná zásoba nie je zlozvykom, ale len jazykovým prvkom, ktorý v poslednej dobe čoraz viac ľudí používa. Dokonca aj v televízii je teraz často počuť neslušné slová prehlušené inými signálmi.
Toto správanie je neprijateľné v kultúrnej spoločnosti, tým menej v prítomnosti detí, ktoré všetko opakujú dospelým.Používanie vulgárnych slov nielenže prejavuje neúctu k prítomnej osobe, ale môže sa stať aj zvykom, pričom obscénne slová danej osoby automaticky vypadnú z každej vety.
Nie. 11 Závislosť na káve
Káva je nápoj, ktorý mnohí milujú, no jej príliš častá konzumácia sa môže stať zlozvykom. Káva môže podporovať vysoký krvný tlak, ale aj niektoré gastrointestinálne ochorenia a je absolútne neprijateľná pre ľudí s kardiovaskulárnymi ochoreniami a ochoreniami sietnice. Napriek tomu je káva skutočne problematická len vtedy, ak je jej skonzumované množstvo výrazne privysoké. Káva by sa nemala zapíjať alkoholom a miešať s tabakovým dymom. To je veľký zásah do kardiovaskulárneho systému. Preto, ako pri väčšine potravín, je vo všeobecnosti dôležité, aby ste to s kávou nepreháňali. Všetko je zdravé, pokiaľ sa to konzumuje s mierou.

Nie. 10 Nedostatok spánku
Spánok je životne dôležitý a nenahraditeľný, nedostatok spánku vedie k vážnym zdravotným problémom. Príznaky nedostatku spánku môžu zahŕňať: tmavé kruhy pod očami, mierny edém na tvári, slabosť spojivového tkaniva po celom tele, bezdôvodnú podráždenosť, nesústredenosť a duševnú neprítomnosť. Možný je aj vysoký krvný tlak, búšenie srdca, strata chuti do jedla a žalúdočné problémy. Postihnutý už nie je schopný konštruovať primeranú reakciu na to, čo sa okolo neho deje. Obrana organizmu sa oslabuje, schopnosť reagovať na vonkajšie faktory je čoraz menšia a to následne vedie k veľmi nízkej produktivite. Gastritída, žalúdočné vredy, vysoký krvný tlak a niekedy aj obezita – to sú spoločníci tých, ktorí príliš málo spia.
Nie. 9 Diét
Škodou diét je, že po chvíli diéty telo preťaží svoje fungovanie a spomalí metabolizmus. Keď sa človek opäť začne stravovať normálnym spôsobom, tuk sa usadzuje nielen na starých miestach, ale aj na nových miestach, napríklad v orgánoch, čo mu môže veľmi uškodiť.

Niekedy ľudia začínajú s akoukoľvek diétou bez toho, aby brali do úvahy realitu vlastného zdravia, čo opäť spôsobuje obrovské škody na tele. V dôsledku neustáleho prispôsobovania tela našej strave môže práca srdca, kĺbov a imunitného systému dosť trpieť.
Nie je nezvyčajné, že diéty vedú k tomu, že je potrebné investovať veľa peňazí do špeciálnych potravín a veľa času na ich prípravu.
Diéty sú tiež veľmi škodlivé. z psychologického hľadiska: možnosť možného zlyhania, vina a hanba, ktoré sú s tým spojené, emocionálna bolesť spôsobená výsmechom kolegov a priateľov, pocit slabosti a neschopnosť dať sa dokopy. Toto všetko sa ťažko spracováva a niekedy vedie k depresii vo väčšom zmysle, ako je nadváha a nepríjemnosti, ktoré s ňou súvisia.
Nie. 8 Nekontrolované užívanie liekov
Každý rok zomiera na rôzne rezistentné choroby viac ako 30 tisíc ľudí. Nedostatočný príjem antibiotík vedie k zvýšeniu úmrtnosti, keďže narastá počet ťažkých foriem a komplikácií infekčných ochorení v dôsledku rozvinutej rezistencie mikroorganizmov na antimikrobiálne lieky. V skutočnosti sú antibiotiká čoraz menej účinné. Na začiatku éry antibiotík sa streptokoková infekcia liečila napríklad penicilínom. Medzitým si streptokoky vyvinuli enzým, ktorý rozkladá penicilín.

Ak bolo predtým možné zbaviť sa niektorých chorôb pomocou injekcie, teraz je potrebná dlhá liečba. Chorobná odolnosť voči antibiotikám je spôsobená tým, že tieto lieky sú voľne dostupné, lacné a niektoré sa dajú kúpiť aj bez lekárskeho predpisu. Preto si mnohí kupujú antibiotiká a berú ich pri každej infekcii. Mnohí okamžite po vymiznutí príznakov prerušia lekárom predpísanú liečbu a mikroorganizmy, ktoré získali rezistenciu na tieto antibiotiká, ostávajú v tele. Tieto mikróby sa veľmi rýchlo množia a neskôr prenášajú svoje gény rezistencie na antibiotiká.
Ďalšou negatívnou stránkou nekontrolovaného používania antibiotík je prudký rast plesňových infekcií.
Keďže liek potláča prirodzenú mikroflóru tela, infekcie, ktoré sa bežne vyskytujú prostredníctvom našej imunity systém by bol odvrátený.
Nie. 7 Závislosť na internete
Závislosť na internete je široký pojem, ktorý zahŕňa širokú škálu problémov so správaním a riadením jazdy. Hlavné typy, ktoré sa objavili v procese výskumu, možno charakterizovať takto: neodolateľná príťažlivosť k cybersexu, ako aj návšteva porno stránok, hľadanie virtuálnych známych a nezdravého množstva priateľov na internete, online hry a nákupy, nekonečné vyhľadávanie informácií na webe, ako aj nutkanie hrať počítačové hry.

Závislosť na hazardných hrách má u dospievajúcich povesť zlozvyku, ale nie je to tak. Dospelí rovnako podliehajú tejto závislosti. Virtuálny svet simuluje stav kreativity prostredníctvom neobmedzených informácií a objavov ľahko dostupných online.
blockquote> Keďže neexistuje oficiálna diagnóza závislosti od internetu, kritériá liečby ešte nie sú dostatočne vyvinuté.Najdôležitejšie je, že surfovanie na webe sprostredkúva pocit ponorenia sa do deja a zároveň odpojenia od reality a pocit, že ste v inom svete, v inom čase a na inom mieste v inej dimenzii.
Nie. 6 Závislosť na hazardných hrách
Táto porucha je spojená so závislosťou od všetkých druhov hazardných hier, ako sú kasína, hracie automaty, karty a interaktívne hry. Hazardné hry sa môžu prejaviť ako skutočná choroba, ale oveľa častejšie aj ako symptóm iných duševných chorôb, akými sú depresia, manické stavy a schizofrénia.

Hlavným príznakom závislosti na hazardných hrách je nutkanie neustále hrať. Nie je možné odpútať pozornosť ľudí od hry, často postihnutí dokonca zabudnú jesť, mnohí sa stiahnu a prerušia kontakty s inými ľuďmi.
Komunikácia s inými ľuďmi je čoraz viac redukovaná, správanie závislého sa mení a je ostatnými vnímané čoraz negatívne. Závislosť na hazardných hrách je často sprevádzaná najrôznejšími psychickými poruchami.
Postihnutý človek väčšinou najskôr pociťuje pocit duševnej povznesenia, no ten potom vystrieda ťažká depresia a znížená nálada. Ako väčšina iných závislostí, aj patologická závislosť od hazardných hier sa dá vyliečiť. Liečba je však neskutočne náročná a môže trvať aj niekoľko rokov.
Nie. 5 Neustále sa meniaci sexuálni partneri
Niektorí muži a ženy prejavujú svoj sexuálny život pomerne otvorene, svoju sexuálnu túžbu sa snažia prežiť všetkými prostriedkami neustálou zmenou sexuálnych partnerov. Výskumník, ktorý študoval sexuálny život dospievajúcich, pri osobných rozhovoroch s nimi zistil, že tí, ktorí vedú aktívny sexuálny život, sú často nespokojní sami so sebou a majú pocit, že ich život je bezcieľny. Zistil tiež, že veľa mladých ľudí ráno po vzťahu na jednu noc trpí neistotou a nízkym sebavedomím. Sexuálni partneri sa často po sexe vidia úplne inými očami. Mladému mužovi zrazu už partnerka nepripadá taká atraktívna a chladne k nej. Na oplátku môže mať mladá žena pocit, že bola využitá.

Neregulovaný sexuálny život je často príčinou pohlavne prenosných chorôb. Drvivá väčšina chorých sa nakazí kvôli vlastnej sexuálnej nerozvážnosti, vrhajú sa do sexuálnych vzťahov bez rozmýšľania a bez použitia antikoncepčných prostriedkov.
Človek, ktorý bez rozdielu mení svojich sexuálnych partnerov, na seba spravidla nekladie zvlášť vysoké nároky ani v iných ohľadoch.
Často zneužíva alkohol, správa sa sebecky, nestará sa o osud svojej rodiny a je ľahostajný k práci, ktorú musí vykonať.
Nie. 4 Nesprávne stravovacie návyky a prejedanie
Pre mnohých ľudí sú nesprávne stravovacie návyky skutočným problémom. V prípade patologického obžerstva samotné výživové poradenstvo nestačí. Chorý človek potrebuje podporu psychológa, pozorovanie terapeuta, ako aj endokrinológov a iných odborníkov. Príčiny poruchy stravovania je často ťažké určiť a diagnostikovať. Jesť príliš veľa počas dlhého obdobia vedie k tomu, že všetky orgány a telesné systémy sú preťažené, čo vedie k ich opotrebovaniu a vyvoláva rozvoj rôznych chorôb. Túžba je vždy sprevádzaná problémami gastrointestinálneho traktu. Potom sú tu kožné problémy, ktoré sa prejavia pupienkami a akné. V neposlednom rade je prejedený človek úplne zbytočný ako pre ostatných, tak aj pre seba.V dôsledku nesprávnych stravovacích návykov sa vytráca chuť cvičiť, zabávať sa, o cvičení ani nehovoriac. Jedinou túžbou postihnutého je ľahnúť si a spať.

Nie. 3 Fajčenie
Všetci vieme, že fajčenie škodí nášmu zdraviu. Každý fajčiar však verí aj tomu, že následky sa ho nedotknú. Fajčiari žijú tu a teraz a potláčajú akúkoľvek myšlienku na choroby, ktoré môžu nevyhnutne navštíviť o 10 až 20 rokov. Je všeobecne známe, že každý zlozvyk, ktorý si osvojíme, musíme skôr či neskôr zaplatiť zdravím. Fajčenie má na svedomí až 90 % úmrtí na rakovinu pľúc, až 75 % úmrtí na bronchitídu a až 25 % úmrtí na ochorenia koronárnych artérií u mužov mladších ako 65 rokov. U žien môže fajčenie alebo pasívne fajčenie viesť k neplodnosti. Závislosť od fajčenia môže byť psychická aj fyzická. Pri psychickej závislosti vzniká chuť na cigaretu, keď je človek v spoločnosti iných fajčiarov, v situáciách stresu, nervového vypätia alebo na stimuláciu duševnej činnosti. Pri fyzickej závislosti na nikotíne sú túžby tela také veľké, že celá pozornosť fajčiara sa sústreďuje na nájdenie cigarety, myšlienka fajčenia sa stáva natoľko rušivou, že väčšina ostatných potrieb je zatlačená do úzadia. Fajčiar sa už nedokáže sústrediť na nič iné, môže byť apatický a apatický.

Nie. 2 Konzumácia alkoholu
Alkohol požíva viac či menej často takmer každý z nás. Niekto pije len počas niektorých sviatkov, iný si dopraje pohárik cez víkend a ďalší si dá pivo každý deň.
Vplyvom etanolu, ktorý sa nachádza vo všetkých alkoholických nápojoch, dochádza k zničeniu niektorých vecí v tele, najmä nervového a kardiovaskulárneho systému.
Svalová slabosť, krvné zrazeniny , cukrovka, atrofia mozgu, nafúknutá pečeň, oslabená funkcia obličiek, impotencia, depresia, žalúdočné vredy – to je len niekoľko zdravotných problémov, ktoré si človek môže privodiť pravidelnou konzumáciou piva či iných alkoholických nápojov. Aj to najmenšie množstvo alkoholu poškodzuje váš intelekt, zdravie a budúcnosť. Fľaša vodky vypitá do hodiny môže človeka stáť doslova život. Nabudúce, skôr ako si dáte nejaký alkoholický nápoj, predstavte si, ako vaše telo pomaly hynie pod vplyvom etanolu, kým sa zabávate.
Predstavte si ďalej, že bunky vášho tela sa pomaly dusia, že mozog v snahe zachrániť sa pred vplyvom alkoholu blokuje mnohé oblasti mozgu, čo má za následok nesúvislú reč, zhoršený priestorový vnemy, zhoršená motorická koordinácia a výpadky pamäte.
Predstavte si, že vaša krv kondenzuje a vytvára smrteľné krvné zrazeniny, hladina cukru v krvi stúpa, mozgové štruktúry zodpovedné za inteligenciu a vynaliezavosť sú zničené, podobne ako alkohol horí žalúdočná výstelka a už sa netvoria hojivé vredy .
Nie. 1 Užívanie drog
Užívanie drog vedie k závažným poruchám, predovšetkým duševných a fyzických funkcií organizmu. V dnešnej dobe nie je veľa ľudí, ktorí by nevedeli o nebezpečenstve drog, ale drogy stále priťahujú a zabíjajú dosť ľudí. Užívatelia drog často trpia nespavosťou, majú suché sliznice, upchatý nos, trasú sa im ruky, abnormálne sa im zväčšujú zreničky a prestávajú reagovať na zmeny svetla. Droga je jed, ktorý pomaly ničí ľudský mozog a psychiku, narkomani zomierajú buď na zlyhanie srdca alebo smrteľné krvácanie. Pri užívaní LSD človek stráca zmysel pre priestor, mnohí začínajú veriť, že môžu lietať, a preto skákať z mrakodrapov. Takmer všetci drogovo závislí nežijú dlho, bez ohľadu na to, aké drogy užívajú. Mnohí z nich úplne strácajú pud sebazáchovy, čo má za následok, že asi 60 % drogovo závislých sa v prvých dvoch rokoch od vzniku závislosti pokúsi o samovraždu. Mnohým z nich sa to podarí.
