6 tipov, vďaka ktorým bude vaša prestávka na obed čo najzdravšia, najefektívnejšia a najpohodlnejšia

6 tipov, vďaka ktorým bude vaša prestávka na obed čo najzdravšia, najefektívnejšia a najpokojnejšia

Je to polovica pracovného dňa. Pol až hodinová prestávka v rutine a strese, nabíjacia stanica pre vaše vnútorné batérie. Aspoň tak je legislatívne koncipovaná obedňajšia prestávka.

To, ako dobre to funguje, závisí od toho, čo z toho urobíte.

Nižšie nájdete šesť tipov, ako z prestávok vyťažiť maximum, aby sa telo a myseľ dostali von.

1. Rozhodne si dajte prestávku

Pre mnohých je obedňajšia prestávka vytúžená – pre iných je to však skôr narušenie pracovného toku. Už roky si stále viac Nemcov kráti prestávku alebo ju úplne vynecháva. Skutočný problém – nielen preto, že stratený odpočinok vás dobehne v popoludňajších hodinách, ale predovšetkým preto, že porušujete platný zákon: „Práca je obmedzená vopred určenými prestávkami na odpočinok v trvaní minimálne 30 minút s pracovný čas nad šesť až deväť hodín a 45 minút, ak celkový pracovný čas presiahne deväť hodín. […] Pracovníci nesmú byť zamestnaní dlhšie ako šesť po sebe nasledujúcich hodín bez prestávky.“ Zdroj:

Jednoducho povedané: Musíte si dať prestávku. Zo zákona by vás dokonca zamestnávateľ bol povinný prinútiť si dať prestávku, ak by ste to neurobili. Ale aj bez právneho dôvodu na vstup by ste si ich mali naozaj vziať. Samotná prestávka, bez akejkoľvek ďalšej akcie, vám nesmierne pomôže v tom, aby ste poobede mohli podávať dobré výkony.

2. Choďte von, kedykoľvek je to možné

Odpočinková miestnosť, veľká jedáleň, fajčiarska miestnosť – mnohí opustia svoje pracovisko na prestávku, čo je, samozrejme, veľmi dobré, ale aj tak urobia chybu a zostanú v budove. To je nesprávne, pretože to oddeľuje vaše telo od dôležitého pomocníka, vitamínu D. Súčasťou toho je, že vitamín D si väčšinou produkuje vaše telo samo – keď UV-B lúče zo slnka dopadnú na vašu pokožku. To sa dá reprodukovať len v malej miere potravou; budete musieť užívať doplnky.

To znamená: V ideálnom prípade sa uistite, že počas každej obedňajšej prestávky (a za každého počasia) pôjdete aspoň na štvrťhodinu von. Môžete sa opaľovať aj pri zatiahnutej oblohe a dokonca aj v zime. Príjemný vedľajší účinok: Stimuláciou tvorby vitamínu D sa zlepší aj vaša nálada. Dôležité nielen proti zimnému blues.

3. Nejedzte ťažké a mastné veci

Kým hodiny odbijú obed, máte už pár hodín za sebou. Energia, ktorá sa dostala do vášho tela, sa teraz míňa.

To znamená ešte jednu povinnosť: Musíte teraz niečo zjesť, aby ste poobede mali ešte dosť energie na prácu.

Ale: tiež: ak vás láka jesť pizzu, currywurst alebo hamburgery so svojimi kolegami, mali by ste tak urobiť len v najvzácnejších prípadoch. Pretože ťažké jedlo s vysokým obsahom tuku poskytuje rýchlu energiu vo veľkých množstvách, ale má masívny vedľajší účinok. Čím je jedlo ťažšie, tým viac energie musí telo odviesť na trávenie – nie na hlavu.

Prijmete kalórie a podobne, no v skutočnosti z toho nič nezískate, pretože veľkú časť spotrebuje váš tráviaci trakt. K tomu všetkému vás unavuje aj ťažká práca s trávením – okolo 14:00 sa aj tak postará o to, aby sme skončili v nízkej výkonnosti. Ak je k tomu aj ťažká práca s trávením, oči môžete mať otvorené len so smolou. Jedzte preto ľahko stráviteľný, no energeticky a nutrične bohatý obed. Čo tak ?

4. Nechajte prácu v práci

To, že odídete od stola a budovy, samozrejme automaticky neznamená, že sa vám v hlave pozastaví aj práca – jednoducho sú činnosti, ktoré sa nedajú okamžite zastaviť, zaháňajú myšlienky. Ale: masu možnej práce možno na obdobie obedňajšej prestávky určite vynechať – veď aj po práci sa to dá. Odchod od stola a budovy spoločnosti automaticky spúšťa tento proces v mozgu. Môžete tiež veľa pomôcť:

  • Keď si urobíte prestávku s kolegami, dohodnite sa, že počas prestávky nebudete diskutovať o odborných záležitostiach; najlepšie je prácu úplne vynechať.
  • Ak sa vaša myseľ stále vracia do práce, prinútiť sa myslieť na niečo iné: naplánovať si aktivity na koniec dňa, čo by ste si mohli pozrieť v televízii, najbližšie prázdniny – bez ohľadu na to, kým žiadna práca.
  • Vyhýbajte sa miestam, kde sa stretávate s nadriadenými; mnohí z nich radi využívajú prestávky na rozhovory o odborných veciach, na ktoré počas pracovnej doby nie je priestor.
  • Ak kolegovia neprichádzajú do úvahy, zvážte, či by ste nemali mať „prestávkové stretnutie“ so zamestnancami z iných spoločnosti “ môžu organizovať. Pracuje váš partner alebo priateľ v blízkosti? Potom sa pravidelne stretávajte.

Ak sú v okolí vašej spoločnosti obchody, môžete sa samozrejme prechádzať po okolí.

5. Doprajte svojmu telu úžitok z cvičenia

Samozrejmosťou sú „sťahovanie profesií“. Počas obedňajšej prestávky majú povolenú fyzickú prestávku aj ich príbuzní. Ale: Už v roku 2018 priemyselná asociácia Bitkom zistila, že to funguje. A ako je známe, nie je to zdroj pohybu a ergonomickej práce. To vytvára niekoľko problémov a tým aj úloh pre vašu prestávku na obed:

  • Obeh sa nevyžaduje. Vďaka tomu budete z dlhodobého hľadiska menej efektívni.
  • Váš kostrovo-svalový systém trávi hodiny v rovnakej polohe, čo je koreňom nespočetných chorôb.
  • Váš výdaj energie je nízky. Vaše telo spaľuje príliš málo kalórií. Ak to nezmeníte vo svojom voľnom čase, budete musieť buď pribrať, alebo obmedziť stravu.

Znamená to, že obednú prestávku by ste mali využiť na to, aby ste svoje telo aspoň trochu rozhýbali . Aj keď skombinujete naplnenie so svetlom s rýchlou chôdzou, je to veľmi dobré. Prípadne môžete urobiť sériu cvičení; Nemecká olympijská športová konfederácia.

6. Neváhajte a vyskúšajte power naps

S vyššie uvedenými tipmi sa už obedová prestávka dá dobre vyplniť – najmä ak trvá len 30 minút. Nemusí to však byť každý deň rovnaké. Vzhľadom na to by ste mali zvážiť, či by ste si povestnú „očnú starostlivosť“ nechceli dať v niektoré dni, alebo ak vaša prestávka trvá hodinu, každý deň na štvrťhodinu. Nie, nie stratený čas. Veda už dávno vie, že krátky (!) spánok je skutočným zdrojom výkonu a dôležitou súčasťou skladačky. Dôraz sa však jednoznačne kladie na „krátke“:

Nikdy by ste nemali spať dlhšie ako pol hodiny; 15 až 20 minút je ešte lepších.

V opačnom prípade už vaše telo upadne do hlbších fáz spánku. Potom sa stane presný opak toho, čo chcete: Ste naozaj unavení, možno potrebujete polovicu popoludnia, aby ste sa znova rozbehli.

Ale ako funguje dobré zdriemnutie?

  • Musí byť tma – na to stačia okuliare na spanie.
  • Váš mozog sa musí naučiť rýchlo zaspať. Toto je najlepšie trénovať počas voľných dní: ľahnite si, nastavte budík a opakujte, kým vaše telo neprejde priamo do režimu spánku.
  • Váš mozog si potrebuje oddýchnuť. Ak to neprejde skutočným tichom (použite štuple do uší), použite slúchadlá mobilného telefónu a nechajte hrať upokojujúce zvuky (napr. zvuk lesa alebo mora).

Že existuje aspoň gauč alebo nepotrebuje ani poriadne ležadlo. Pokiaľ je vaša hlava na niečom mäkkom, stačí. Nezabudnite si však nastaviť budík. Akonáhle vaše telo zaspí, inak bude spať oveľa dlhšie. ((Profil autora: Elena Althaus. Elena je zdravotná poradkyňa pre firmy na voľnej nohe. Špecializuje sa na oblasť voľného času a prestávok, pretože mnohé spoločnosti sa tento dôležitý faktor, akým je zdravie zamestnanca počas pracovného času.))