Aké sú výhody byliniek v kuchyni?

Aké sú výhody byliniek v kuchyni

Bylinky v kuchyni s liečivými vlastnosťami

Žiadna gazdinka si nevie predstaviť varenie doma bez použitia čerstvých alebo sušených byliniek. Tieto bylinky dodávajú jedlu nielen korenistú vôňu a úžasnú chuť, ale majú aj liečivé vlastnosti.

Tu sú najbežnejšie bylinky v kuchyni, ktoré majú liečivé vlastnosti.

Experimentujte, pridajte korenie do každodenného varenia a zažiari s novými chuťami, stane sa chutnejším a voňavejším. Okrem toho môžu koreniny a bylinky zlepšiť vaše zdravie. Najdôležitejšie je, aby ste to robili s mierou!

Rozmarín s vôňou borovicového lesa

Rozmarín sa skvele hodí takmer ku všetkým jedlám, či už ide o mäso, ryby, zeleninu alebo pečivo. Toto korenie dodáva jedlám lahodnú chuť borovicového lesa, ktorá je teplá a silná zároveň. Chlieb s rozmarínom povzbudí chuť do jedla a smažené zemiaky s bylinkami sú neodolateľné!

Rozmarín okrem chuti pomáha v boji proti chorobám. Rozmarín je dobrý pre tých, ktorí často trpia žalúdočnými ochoreniami, vysokým krvným tlakom a problémami s pečeňou. Taktiež užívanie rozmarínu pomáha zlepšovať pamäť, preto sa odporúča nielen školákom a študentom, ale aj starším ľuďom.

Tymián s príchuťou citrusov

Tymián má mnoho výhod! Toto korenie dodáva jedlám jemnú citrusovú príchuť. Tymián chutí obzvlášť dobre v polievkach a omáčkach. Táto bylinka má mnoho zdravotných výhod, vrátane antibakteriálnych. Môže vám pomôcť, ak vás bolí hrdlo.

Tymián má schopnosť zmierniť bolesť zubov. Je to prírodný konzervant, pretože keď ho pridáte do jedla, ochráni ho pred baktériami, ktoré spôsobujú choroby.

Bazalka s antimikrobiálnymi vlastnosťami

Bazalka je ďalšou obľúbenou bylinkou s aromatická, jemne sladká a trochu korenistá sk Chuť. Talianskym kuchárom sa veľmi páči ! Čerstvá bazalka je určite lepšia ako sušená. Podľa kulinárskych odborníkov je obzvlášť dobrá kombinácia tohto korenia s paradajkami a syrom.

Je to prírodné afrodiziakum. Má antimikrobiálne vlastnosti. Vďaka vysokému obsahu flavonoidov v bazalke sa dobre vyrovnáva s ochranou tela pred rôznymi infekciami.

Majorán a oregano majú podobnosť

Majorán má príjemne jemnú a sladkú vôňu, ktorú môžete použiť na ochutenie jedál. Toto korenie je obzvlášť obľúbené v stredomorských jedlách. Je antiseptický a prírodné antibiotikum. Môže vám pomôcť, ak trpíte nádchou.

Oregano je veľmi podobné majoráne. Má ostrejšiu a horkastejšiu chuť. Oregano sa často používa ako korenie do talianskej omáčky na pizzu. Veľmi obľúbený je aj v mexickej kuchyni! Rovnako ako majorán, aj táto bylinka je prírodným antibiotikom. Vraj pomáha pri prechladnutí a bolestiach zubov. Nadmerná konzumácia oregana však môže spôsobiť bolesti žalúdka, takže to nepreháňajte.

Šalvia s mnohými vlastnosťami

V stredomorských jedlách sa bylinky ako šalvia často používajú ako korenie. Jeho liečivé vlastnosti sú lekárom známe už od staroveku. Jedlám dodáva nielen pikantnú a jemne sladkastú chuť, ale dokáže pomôcť aj pri mnohých neduhoch.

Šalvia je vhodná pre ľudí trpiacich depresiami a psychickými poruchami. Odporúča sa zaradiť do jedálnička ľudí trpiacich Alzheimerovou chorobou. Táto bylinka pomáha zbaviť sa kašľa a prechladnutia, zmierňuje menštruačné bolesti, zlepšuje pamäť a posilňuje nervový systém.