Aký dôležitý je pre nás vitamín D – Top 10 potravín

Aký dôležitý je pre nás vitamín D - 10 najlepších potravín

Čo robí vitamín D v našom tele?

Vitamín D sa tvorí hlavne vystavením ultrafialovému svetlu a je nevyhnutný pre vstrebávanie dôležitých minerálov, ako je vápnik. Vitamín D to tiež posilňuje a znižuje riziko vzniku rakoviny. Význam vitamínu D pre telo nemožno preceňovať. Je zodpovedný za množstvo dôležitých biochemických procesov:

  1. podporuje vstrebávanie vápnika a fosforu „otváraním“ buniek kostí, zubov a nechtov, aby absorbovali tieto minerály
  2. normalizuje hladinu cukru v krvi hladiny
  3. urýchľuje metabolizmus
  4. syntetizuje monocyty, ktoré čistia krv
  5. stimuluje syntézu množstva hormónov
  6. zlepšuje prenos impulzov medzi neurónmi
  7. ovplyvňuje vývoj embrya

Vitamín D je dôležitý pre mnohé telesné funkcie

Správny príjem vitamínu D posilňuje kosti a svaly, zlepšuje zloženie krvi, odstraňuje suché vlasy a suchú pokožku, znižuje riziko rakoviny a cukrovky, zvyšuje výkonnosť a koncentráciu , zlepšuje činnosť štítnej žľazy a srdca a upravuje krvný tlak.

Najlepších 10 potravín s vysokým obsahom vitamínu D

Tento môže byť tiež prijímaný prostredníctvom jedla počas zamračených dní. Potraviny, ktoré obsahujú vitamín D, nájdete v každom supermarkete.

Červený kaviár

Jedna polievková lyžica obsahuje 0,020 mg vitamínu D. Táto pochúťka je bohatá aj na omega-3 mastné kyseliny, ktoré sú dôležité v boji proti príznakom únavy a depresie.

Tuniak

100 gramov tuniaka – čerstvého alebo konzervovaného – poskytuje polovicu dennej potreby vitamínu D. Tuniak je dôležitým zdrojom bielkovín, železa a omega-3 mastných kyselín. Pri tuniakovej konzerve je najdôležitejšie, že nepriberiete žiaden tuk navyše, preto uprednostňujte tuniaka z konzervy vo vlastnej šťave.

Losos

100 gramov pokryje 75 percent vašej dennej potreby vitamínu D. Taktiež je táto ryba zdrojom omega-3 mastných kyselín, ktoré stimulujú mozgovú činnosť a znižujú riziko ochorení tohto orgánu.

Sardinky

Sardinky sú jedným z najlepších zdrojov vitamínu D. Aj malá konzerva sardiniek pokrýva asi 70 % dennej potreby ľudského tela. Tieto rybie konzervy sú bohatým zdrojom B12, omega-3 mastných kyselín, bielkovín a selénu.

Úhor

Táto ryba obsahuje v 100 gramoch toľko vitamínu D, že je to 8-násobok dennej dávky. Nadbytok vitamínu D je rovnako škodlivý ako nedostatok, preto treba úhora konzumovať ako doplnok, napr. B. v sushi a rolkách.

Sleď

je lacná rybacia možnosť, ako doplniť zásoby vitamínu D. Lacné neznamená málo. 100 gramov tejto ryby obsahuje polovicu dennej dávky.

Hovädzia pečeň

Neobsahuje veľa vitamínu D, no aby váš vitamínový jedálny lístok neomrzel, môžete si ho pre zmenu pridať do jedálnička. Pečeň je bohatá na železo, bielkoviny a vitamín A.

Vajcia

Vajcia sú ďalším chutným a výživným zdrojom, ktorý obsahuje vitamín D v malých množstvách. Spotreba jedného denne je asi 10% potrebného množstva.

Sójové mlieko

Alternatívou k živočíšnym produktom pre vegetariánov je sója. obsahuje 0,127 mg vitamínu D v jednej šálke, ako aj veľa vitamínu C a železa.

Huby shiitake

Sušené majú prekvapivo veľmi vysoký obsah vitamínu D. Môže to byť spôsobené tým, že tieto huby absorbujú veľa slnečného svetla. Huby shiitake majú tiež vysoký obsah B, ako napríklad B1 a B2. Pred konzumáciou húb by ste sa mali uistiť, že boli sušené na slnku a nie umelými prostriedkami. Týmto spôsobom môžete získať prospešné látky v plnej miere.