Japonská strava – dožiť sa 100 rokov

Japonská strava
< h2 class="stk-block-heading__text">Žite 100 s japonským spôsobom života

Zabudnite na stredomorské jedlá a osvojte si stravu z krajiny vychádzajúceho slnka. Odborníci tvrdia, že by nám to mohlo pomôcť dožiť sa 100 rokov. Vedci a odborníci na výživu nám už roky tvrdia, že stredomorská strava je najzdravšia strava na svete, bohatá na ovocie, zeleninu, olivový olej a morské plody. Väčšina dlhovekých však nie je v stredomorských krajinách, ale v Japonsku. Priemerná dĺžka života Japoncov je dnes 82,5 roka. Misao Okawaová, 116-ročná Japonka, je považovaná za najstaršiu žijúcu osobu.

Japonci žijú najdlhšie a najmenej trpia srdcovými chorobami a rakovinou. V Japonsku je miera obezity len 3,5 %. Ale aké zvláštne faktory v japonskom životnom štýle im umožňujú žiť dlhý a šťastný život? Tu sú niektoré zvláštnosti va. Japonci zakončujú svoje jedlo skôr zeleným čajom ako dezertom. V čase obeda je zvykom jesť sladkosti ku káve. Japonská strava má nízky obsah tuku, ale vysoký obsah ovocia a morskej zeleniny vrátane morských rias. Vedci z Newcastle University nedávno zistili, že alginát, zložka morských rias, bráni telu absorbovať tuk. V Japonsku ľudia nejedia do prasknutia, ale nasýtia sa až na 80. Toto je bežná prax hara hachi bu – jedenie, kým nie ste na 80 percent nasýtení. Ide o to, že mozog potrebuje čas, aby sa uistil, že je plný, a keď jeme, nestihne to urobiť. Ak však jete pomaly alebo menej ako zvyčajne, mozog dostane signál, že ste sýti a nespálite žiadne kalórie navyše.

Napokon, sushi, obľúbené jedlo Japoncov, je výborným zdrojom omega-3 mastných kyselín, ktoré sú dôležité pre zdravie srdca a mozgu. Japonci zjedia každý deň 100 g rýb. Obyvateľ Japonska má oveľa vyššiu pravdepodobnosť ako ktorýkoľvek iný človek na Zemi, že sa dožije 100 rokov. Čoraz viac štúdií to pripisuje určitým aspektom japonskej stravy. Tu je 5 najlepších japonských stravovacích návykov, ktoré nám môžu pomôcť žiť čo najdlhšie.

1. Dobrý tuk

Japonské deti sa už v škole učia, ako zaobchádzať s národnými odporúčaniami pre . Jedálny lístok školy je bohatý na zeleninu a takmer bez rafinovaného cukru. Na stoloch málokedy vidíte džús či limonádu. Japonci sa od malička učia vedome stravovať a s týmto poznaním žiť až do vysokého veku. Pestrosť je základom denného menu. Namiesto veľkého hlavného jedla je niekoľko malých porcií, väčšinou aspoň tri, ktoré sa podávajú popri polievke alebo ryži. To poskytuje vynikajúcu kombináciu živín. Hlavný rozdiel medzi japonským potravinovým systémom a našim je v tom, že je tu oveľa menej červeného mäsa, mlieka a mliečnych výrobkov, ale viac rýb a morských plodov. Japonci tiež varia jedlo na pare alebo ho jedia surové. To znamená, že pri spracovaní jedla sa stráca oveľa menej živín ako pri vyprážaní. Výsledkom je, že Japonci jedia oveľa menej nasýtených tukov, ale dostatok zdravých polynenasýtených tukov. Konzumácia nasýtených tukov v strave sa však už dlho spája so zvýšeným rizikom mnohých závažných ochorení.

2. Izoflavóny – tajná superschopnosť sóje

Sójové bôby a neškrobová zelenina ako brokolica, kel a uhorka sú tiež typické pre japonskú stravu. A to sú jediné uznávané zdroje izoflavónov, o ktorých sa hovorí, že majú protirakovinové vlastnosti a kardiovaskulárne benefity. Vedci sa domnievajú, že vysoká spotreba sóje je zodpovedná za nízku úmrtnosť na rakovinu prsníka a prostaty v Japonsku. To však nie je všetko: sójové bôby sú tiež dôležitým zdrojom rastlinných bielkovín, o ktorých sa hovorí, že pomáhajú predchádzať kardiovaskulárnym ochoreniam a rakovine. Je tu aj dobrá správa: Harvardská štúdia ukazuje, že vyňatie škrobovej zeleniny vám pomôže udržať si štíhlu postavu. Pretože keď zjete zemiaky, kukuricu alebo hrášok, vaše telo prestane spaľovať tuky, pretože je zaneprázdnené trávením zeleniny. Je teda lepšie zamerať sa na sóju, špargľu, šampiňóny a cuketu.

3. „Hara Hachi bu“ proti zápalovému stresu v črevách

Mikroorganizmy v črevách môžu mať pozitívny vplyv na proces starnutia, zatiaľ čo zlý zdravotný stav čriev spôsobuje zápalové reakcie v celom tele, ktoré môžu vyvolať mŕtvicu, demenciu a ochorenie srdca. Tu vstupuje do hry japonský postoj k jedlu. Pretože tajomstvom dlhovekosti nie je len to, čo jete, ale aj spôsob, akým to jete. Výraz „jesť s mierou“ je v Japonsku populárny po stáročia a v japončine znie ako „hara hachi bu“. Termín znamená, že prestanete jesť, keď ste sýti. Z tejto výživovej filozofie je odvodený nie celkom správny, médiami aktívne využívaný vzorec 80%. Podľa tohto vzorca môžete jesť až do naplnenia žalúdka na 80 %. Vedci, na druhej strane, majú tendenciu k nižšej hodnote 70%. Ak sa budete dôsledne držať tejto hodnoty, skonzumujete za deň o 25 % menej kalórií – tak ako Japonci v bežnom živote. „Jesť s mierou“ má dva dôležité dôsledky: Po prvé, znižujepretože čím viac zjete, tým väčšia je zápalová záťaž čreva z jeho preťaženia priveľkými porciami. Po druhé, zníženie príjmu kalórií aktivuje sirtuíny, ktoré spomaľujú rôzne príčiny starnutia. To znamená, že keď sa naučíte počúvať svoje vnútorné inštinkty a budete jesť dosýta s menším množstvom jedla, budete žiť zdravšie a dúfajme, že aj dlhšie.

4. Matcha – sila rastlinných antioxidantov

, biely čaj, zelený čaj… všetky majú niečo spoločné – Japonci ich radi pijú. A všetky tieto čaje sú pokladnicou antioxidantov. Zelený čaj sa vyrába z rovnakých listov ako čierny čaj. Rozdiel je v tom, že pri zelenom čaji sa lístky po usušení len mierne zaparia, čím sa zachovajú jeho liečivé vlastnosti. Zelený čaj je považovaný za liečivú rastlinu už viac ako 5000 rokov a ako elixír večnej mladosti a dlhovekosti sa pil už v deviatom storočí. Dnes vieme, že za jeho zdraviu prospešným účinkom vďačia „fytochemikáliám“ ako sú katechíny, polyfenoly, taníny a EGCG. Spolu majú protizápalové, antibakteriálne a antioxidačné vlastnosti. Vyskúšajte matcha. Ide o „mletý čaj“ zo strúhaných lístkov zeleného čaju. Keďže vaše telo dostáva takpovediac celý list a nielen horúci nálev, získate hneď ešte viac živín. Matcha chutí ako čerstvo pokosená zelená tráva s krémovým nádychom – a znalci tento nápoj zbožňujú.

5. Menej soli

Japonsko je svetovo známe svojou láskou k slanému jedlu. Dokonca aj ovocie je solené! A myslite na klasickú sójovú omáčku, ktorá obsahuje 13% soli. Japonská vláda však spustila veľkú výživovú kampaň, ktorá zvyšuje povedomie o škodlivých účinkoch soli na srdce a obličky. Sodík obsiahnutý v kuchynskej soli totiž zvyšuje váš krvný tlak, aj keď sa zdravo stravujete. Denné množstvo soli pre zdravého človeka je 6 gramov alebo čajová lyžička soli. Jesť viac soli zvyšuje. Ako môžete znížiť množstvo soli vo vašej strave? Obmedzte konzumáciu varených a mrazených potravín, syrov a lahôdok. Sto gramov salámy obsahuje polovičné množstvo soli, ktoré zjete každý deň. Čím menej soli jete, tým menej vody sa vo vašom tele zadržiava. Tvar vášho tela prospeje.