Jarná únava a správna strava

Jarná únava a správna strava

Únava na jar

Mnoho ľudí trpí od marca apatiou. Telo je stále prispôsobené zime a vy ste unavení a vyčerpaní. Dnes je jednou z hlavných príčin jarnej únavy nesprávny a málo pohybu.

Naše telo sa musí prispôsobiť

Počas zimných dní telo produkuje viac melatonínu. S príchodom jari sa telo musí prispôsobiť viac slnečnému žiareniu, čo vedie k zvýšenej produkcii serotonínu. Takéto zmeny v organizme neprebiehajú vždy hladko, ale často ich sprevádza únava, nepokoj, závraty, bolesti hlavy až depresie.

Účinky nedostatku horčíka

Príznaky jarnej únavy môžu trvať niekoľko týždňov. Čo s tým však môžete urobiť? Môžete tráviť viac času vonku, pravidelne cvičiť, dostatočne piť a jesť veľa čerstvého ovocia a zeleniny. Tí z nás, ktorí nekonzumujú dostatok čerstvej zelenej listovej zeleniny, orechov a semien, môžu mať nedostatok horčíka. Varením stráca zelenina mnoho základných minerálov, z ktorých najdôležitejší je horčík. Horčík prispieva k normálnej činnosti nervovej sústavy a jeho nedostatok môže viesť k zníženej koncentrácii, pocitom úzkosti, nepokoja a nevoľnosti.

Riešenie: zdravo sa stravujte a doprajte si dostatok spánku

Ak sa u vás prejavujú príznaky nedostatku horčíka vo vašom tele, mali by ste zvýšiť príjem potravín, ktoré obsahujú veľké množstvo tohto cenného minerálu. Dostatok spánku je tiež dôležitý. Správna výživa a výrazne prispieva k tomu, aby sa telo úplne zotavilo.

Potraviny na jarnú únavu

  • Niektoré aminokyseliny sú potrebné na zlepšenie mozgovej aktivity: glycín, taurín, tyrozín, prolín, kyselina gama-aminomaslová a kyselina glutámová. Dôležitú úlohu tu zohrávajú mliečne výrobky, morské plody, vajcia, obilniny, ovocie, bobuľové ovocie, zelenina a bylinky.
  • Veľké množstvo aminokyselín obsahuje hydinové mäso, pečeň, zvieracie chrupavky a šľachy a ryby.
  • Mliečne výrobky môžu zahŕňať tvaroh, mlieko (kravské a kozie mlieko), kyslú smotanu, stredne tučný syr.
  • Z morských plodov, mušlí, krabov, ustríc, morských rias a kalamárov. sú vhodné.
  • Z obilnín – pohánka, ovsené vločky, ryža a všetky druhy obilnín.
  • Aj ovocie, bobuľové ovocie a zelenina ako banány, avokádo, cvikla, tekvicové semienka, sezam, arašidy, mandle, sójové bôby, čerstvejší špenát a petržlenová vňať.
  • Aby sme porazili depresiu a zlú náladu, je potrebné konzumovať niektoré základné potraviny ako sleď, makrela, sardinky, losos, ovocie a farebná zelenina: cvikla, paprika, mrkva, jablká, pomaranče, mandarínky, tomel a banány.
  • Kurací vývar, kapusta, všetky druhy orechov sk, kakao a čokoláda, syr, pohánka a .
  • Avokádo a papája, cestoviny a ovsené vločky, celozrnný chlieb, orechy, čaj (mäta, malé množstvá čierneho čaju), potraviny obohatené o horčík, ako sú tekvicové semienka , zemiaky, zelenina Zelenina, horčičné semienka, fazuľa, morské riasy, proso, pohánka a ovos môžu znížiť stres a zlepšiť koncentráciu.
  • Príjem sacharidov je dôležitý pre zvýšenie funkcie mozgu. Nachádza sa v hrozne, jahodách, malinách, čerešniach a vodných melónoch; v tekviciach, bielej kapuste, mrkve, zemiakoch, obilninách a obilninách.

Dbajte na zdravú výživu

Mali by ste sa na ne teda kriticky pozrieť. Obsahuje jedálny lístok dostatok čerstvého ovocia a zeleniny? Alebo konzumujete hlavne tuky a sacharidy? Rovnováha je základom všetkého na svete, vrátane správnej výživy. Dôležitú úlohu zohráva vitamín C, ktorý sa hojne nachádza v citrusových plodoch, kivi, paprike a kyslej kapuste. Odporúča sa jesť častejšie a v malých porciách, aby sa v prvom rade nevyskytovali nezdravé sacharidy. Okrem toho by jedlo malo byť ľahko stráviteľné, aby sa telo nemuselo namáhať, aby ho strávilo. Zimné/jarné obdobie nie je najvhodnejším obdobím na začatie prísnej diéty (hoci veľa ľudí práve v tomto období diétu drží). Človek by teda mal prehodnotiť svoj jedálniček a urobiť nejaké úpravy, než vylučovať dôležité potraviny zo svojho jedálnička. Rovnako dôležitý je počet jedál: deti ani dospelí by nemali jesť menej ako trikrát denne. Ideálny režim (vrátane občerstvenia) je 4-5 jedál denne.