Je vegánska strava zdravá? Najdôležitejšie fakty

Kedysi pochybné, dnes bežné: dnes je súčasťou každodenného života. Najmä v Nemecku a iných európskych krajinách sa už dlho považuje za dobré mravy jesť bez mäsa. Bezmäsité vlastne nie je to isté ako vegán, pretože aj vegetariáni sa zaobídu bez mäsa, no nie mliečnych výrobkov a vajec. Vegáni naopak vylučujú všetky potraviny živočíšneho pôvodu.

tejto súvislosti sa znova a znova vynára otázka, či je vegánska strava zdravá. V skutočnosti sa názory na túto otázku líšia, pretože priaznivcov čisto rastlinnej stravy je rovnako veľa ako odporcov.
Čo tvorí zdravá strava?
Aby ľudské telo správne fungovalo, potrebuje určité množstvo živín. Patria sem napríklad bielkoviny, omega-3 mastné kyseliny, vitamíny, minerály a aminokyseliny. Tu sa ukazuje prvá prekážka, pretože vitamín B12 sa nachádza takmer výlučne v potravinách živočíšneho pôvodu. Podľa štúdií je takmer 90% všetkých vegánov postihnutých nedostatkom vitamínu B12. Následky takéhoto nedostatku sú badateľné až po niekoľkých rokoch, no môžu byť zničujúce. Preto vegáni musia užívať doplnky stravy, aby sa vyrovnali nedostatku.
Aké sú výhody vegánskej stravy?
Keďže vegáni jedia vedome, často nadpriemerne rozumejú stavebným kameňom zdravej stravy. Je samozrejmé, že vegáni jedia veľa ovocia a zeleniny.Tento typ stravovania sa všeobecne považuje za zdraviu prospešný.

Štúdie tiež ukazujú, že vegáni menej fajčia a pijú menej alkoholu ako všežravci. Keďže spotreba mäsa, ktorá je typická pre mnohé priemyselné krajiny, je veľmi vysoká a je považovaná za príčinu mnohých chorôb, ako sú srdcové choroby, cukrovka a obezita, vegáni sa majú výrazne lepšie. Zinok, železo a jód sú všetky minerály, ktoré sú pre ľudské telo nevyhnutné. Príznaky nedostatku však nepostihujú len vegánov – postihuje aj ľudí, ktorí pravidelne jedia mäso, ryby a mliečne výrobky. Nedostatok železa je medzi vegánmi pomerne bežný, ale dá sa ľahko napraviť jedením orechov, strukovín a sušeného ovocia. Zinok obsahujú aj orechy a strukoviny. Každý, kto jedáva veľa kapusty, špenátu a sóje, by mal určite jesť jódovanú soľ, pretože tieto potraviny môžu zhoršiť vstrebávanie jódu.
A čo bielkoviny?
Nedostatok bielkovín sa často spája s vegánskou stravou. S najväčšou pravdepodobnosťou za to môže bezohľadná diéta. Vegáni, ktorí si robia starosti so svojou stravou, zvyčajne netrpia nedostatkom bielkovín.

Potrebu bielkovín je možné ľahko pokryť z rastlinných zdrojov: fazuľa, huby a orechy sú bohaté na bielkoviny a dajú sa spracovať do chutných jedál. Väčšina supermarketov navyše naskočila do vegánskeho vlaku a ponúka obrovskú škálu vegánskych steakov, rezňov a klobás.
Sú náhrady mäsa zdravé?
Zatiaľ čo vedomá a dobre premyslená vegánska strava je vo všeobecnosti dobrá, zvyky jednotlivých vegánov často nie sú. Mnohým ľuďom, ktorí nejedia žiadne mäso, chýba chuť mäsitých jedál, na ktoré sú zvyknutí. Preto sú často na stole náhrady mäsa, ktoré však obsahujú veľké množstvo zvýrazňovačov chuti a sú všetko, len nie zdravé. Okrem toho existuje veľa potravín, ktoré sú vyrobené výlučne z rastlinných zložiek, ale majú ohromujúci vysoký obsah tuku a cukru. Patria sem hranolky a sušienky.
Na čo by ste si mali dávať pozor pri dodržiavaní vegánskej stravy?
Každý, kto sa rozhodol žiť vegánsky, by mal radikálne zmeniť svoje stravovacie návyky. To znamená nikdy neprechádzať na náhradky mäsa a inak jesť ako doteraz.

Vegánske stravovanie si vyžaduje určité znalosti, bez ktorých sa ďalej len ťažko dostanete. Určite by ste mali poznať svoje nutričné potreby a urobiť všetko pre to, aby ste sa vyhli rozvoju akýchkoľvek príznakov nedostatku.
Preto sa oplatí na začiatku skúšať nové potraviny a často ich variť – najlepšie podľa osvedčených receptov. Vegánska strava je o tom, že urobíte niečo dobré pre seba a pre životné prostredie. Preto by ste ako vegán mali pripravovať jedlá z neošetrených potravín vždy, keď je to možné.