Lesná terapia – booster pre vaše zdravie a pohodu

Lesná terapia – Posilňovače pre vaše zdravie a pohodu

Ako prechádzky v lese zlepšujú zdravie a znižujú stres

Lesná terapia sa stáva celosvetovým trendom. Ak počasie a okolnosti nedovoľujú kúpanie v mori alebo aspoň kúpanie v bazéne, vždy sa dá dať „lesný kúpeľ“. S filozofiou Shinrin-yoku môžete použiť lesnú terapiu na zmiernenie stresu a posilnenie imunitného systému.

Shinrin-yoku – cesta k harmónii

Les, park alebo aj malá záhrada môžu pomôcť nielen zladiť myšlienky a pocity, ale aj vašu fyzickú kondíciu. opraviť. V Japonsku sa filozofia shinrin-yoku, čo doslova znamená „lesné kúpanie“ (shinrin znamená les a yoku znamená kúpeľ), praktizuje už štyridsať rokov. Podstatou týchto lesných prechádzok je radosť z prírody a hľadanie súladu s ňou. Ľudia sú radi v prírode, no väčšinou to spoja s piknikom pri ohni, alebo rýchlou prechádzkou, pretože času je málo. Na druhej strane v Japonsku a Južnej Kórei je lesná terapia súčasťou špeciálnych preventívnych programov a prináša veľmi hmatateľné výsledky.

Umenie lesného kúpania

„Shinrin-yoku je ako most. Tým, že otvára naše zmysly, premosťuje priepasť medzi nami a svetom prírody,“ hovorí Dr. Qin Li vo svojej knihe: Japonské umenie „lesného kúpania“. – skutočná encyklopédia lesnej terapie. Qing Li je docentkou na Japonskej lekárskej škole v Tokiu a svetovo uznávanou špecialistkou v oblasti lesnej terapie. Základné pravidlo: Aby ste dosiahli jednotu s prírodou, musíte zapnúť všetkých svojich päť zmyslov! Vidieť – počuť – cítiť – dotýkať sa – ochutnávať. Začnite tým, že nájdete odľahlé, ale bezpečné miesto v lese (parky, námestia), kde sa budete cítiť pohodlne. Vypnite svoje zariadenia alebo ich uložte do režimu spánku. A žiadne ciele: zabehnúť čo najviac kilometrov alebo objať stĺp stromu! Iba to, čo prináša pokoj a radosť – pocity okamihu. Len to, čo lahodí oku – rozkvitnutá lúka alebo koruna stromu tiahnuca sa k oblohe. Len to, čo poteší ucho – spev vtákov či šuchot lístia. Cítiť vôňu šišky alebo vlhkého machu. Dlaňami pocíťte hrboľatú textúru starého kmeňa dubu. Skúste žuť steblo trávy alebo si všimnite pekné bobule. A mimo sezóny sa môžete len „napiť“ čerstvého, čistého vzduchu…

Opravte svoje pocity počas chôdze

Existujú rôzne typy vedomej chôdze. Ak chcete túto metódu pozorne dodržiavať, potom by ste sa mali ponoriť do meditácie, fixovať svoje pocity počas chôdze, upriamiť svoju pozornosť na rôzne časti tela a sledovať svoje pocity. Ide o takzvanú základnú verziu shinri-yoku, ktorá smeruje dovnútra. A to si, samozrejme, vyžaduje viac koncentrácie, no prináša to zrejme aj pozitívnejšie výsledky. Alebo môžete len kontemplovať a presunúť sa zo svojho vnútorného sveta do tohto krásneho, nevyspytateľného sveta prírody. Ide o ten nenáročnejší variant jednotky. Je to spontánne. Neviete, čo upúta vašu pozornosť v nasledujúcej minúte – trilk neznámeho vtáka alebo pokojné tempo húsenice na liste. Nemusíte stále chodiť, ale lesní terapeuti odporúčajú aspoň štyri hodiny zdravotných prechádzok denne. Môžete sa zastaviť a nakoniec počúvať, čo vaše telo chce. Možno už majú krásy a ozónu dosť a chcú ísť domov.

Lesná terapia so zvukovým sprievodcom

V roku 2012, inšpirovaný Shinrin-yoku, psychológ Amos Clifford založil Asociáciu lesnej terapie. V asociácii sú školení vedúci lesnej terapie z celého sveta. – Špeciálnymi cvičeniami spomalíme a upriamime svoju pozornosť na rôzne zmysly a naše vnemy jeden po druhom. Uvoľňuje psycho-emocionálne napätie, uvoľňuje nás a napĺňa energiou pre mestský život,“ komentuje Catherine Pletner. Túra s audio sprievodcom trvá asi hodinu a pol. Ak ovládate techniku, môžete filozofiu shinri-yoku zdokonaliť aj sami.